Co zrobić, gdy umrze ktoś bliski?
Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu wystarczy zadzwonić do naszej firmy wówczas odbierzemy osobę zmarłą tego samego dnia i przewieziemy do domu pogrzebowego, gdzie zostanie przygotowana do ceremonii pogrzebowej.W szpitalach posiadających własne chłodnie odbiór zwłok najczęściej odbywa się w godzinach pracy prosektorium. Jeśli zgon nastąpił w miejscu gdzie nie ma stałej opieki lekarskiej, należy wówczas wezwać pogotowie którego lekarz stwierdzi zgon i wypisze tzw. kartę zgonu. Zdarza się że zespół karetki wystawia jedynie kartę informacyjną z rodzajem wykonanych czynności oraz stwierdzeniem zgonu, wówczas należy z w/w dokumentem udać się do lekarza rodzinnego który wystawi opisaną wcześniej kartę zgonu . Karta zgonu jest potrzebna później do wystawienia Aktu Zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwego ze względu na rejon w którym nastąpiła śmierć.
Od 1 marca 2015 Akty Zgonu posiadają nowy wzór.Można otrzymać jeden bezpłatny egzemplarz za każdy następny musimy wnieść opłatę.
Osoby zmarłe w wyniku wypadku, lub też w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu mogło być przestępstwo, na pochowanie zwłok oprócz karty zgonu wymagane jest zezwolenie prokuratora , zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych, przewozi się na wniosek właściwego organu (najczęściej prokuratora) do najbliższego prosektorium a następnie do zakładu medycyny sądowej celem ustalenia przyczyny zgonu. Organizowanie i opłacanie tego przewozu należy do zadań prokuratury, przewoźnicy osób zmarłych nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od rodzin osoby zmarłej z tytułu przewozu zwłok z miejsca wskazanego przez policje do zakładu medycyny sądowej, nie mają także uprawnień do informowania rodziny o zgonie danej osoby. W tym przypadku tak samo jak w innych, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do Państwa. Jeśli zdecydujecie się Państwo na korzystanie z usług naszego zakładu, wystarczy poinformować nas telefonicznie, wówczas zajmiemy się wszystkimi formalnościami.
Skąd wziąć środki na zorganizowanie pogrzebu?
Osoby nie podlegające ubezpieczeniu w Z.U.S. lub K.R.U.S są chowane z funduszy miejskiego lub gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wówczas koszt pogrzebu oraz zakres czynności ustala się z kierownictwem w/w instytucji .
Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu (w urzędzie stanu cywilnego)
1.Karta zgonu wystawiona przez lekarza
2. dowód osobisty osoby zmarłej
3.dowód osobisty współmałżonka (jeżeli współmałżonek istnieje)
4. dowód osobisty osoby zgłaszającej zgon
Dokumenty potrzebne do załatwienia zasiłku pogrzebowego Z.U.S./K.R.U.S.
1.Akt zgonu
2. odcinek renty lub emerytury (lub legitymacja), albo poświadczenie ubezpieczenia przez zakład pracy
3. rachunek za trumnę oraz usługę pogrzebową (wystawiany przez zakład pogrzebowy)
4.pozostałe rachunki z poniesionych kosztów związanych z pogrzebem min. grabarz, ksiądz za posługę duszpasterską (dotyczy Z.U.S)
Ceny
Usługę pogrzebową tradycyjną w skład której wchodzi:
+Trumna drewniana prosta
+przewoz osoby zmarłej do chłodni w promieniu 10km
+ubieranie osoby zmarłej
+przechowanie ciała w chłodni
+tabliczka na trumne
+wiązanka na trumne
+nekrologi
+autokarawan
+obsluga w kościele
+wpuszczenie trumny do grobu
wykonujemy od 2350 zł brutto
Usługę pogrzebową kremacyjną w skład której wchodzi:
+Trumna kremacyjna
+przewoz osoby zmarłej do chłodni w promieniu 30km
+ubieranie osoby zmarłej
+przechowanie ciała w chłodni
+kremacja zwłok
+urna
+ tabliczka
+stroik na urnę
+nekrologi
+autokarawan
+obsługa w kościele
+umieszczenie urny w grobie
wykonujemy od 2550zł brutto
Możemy także dopasować naszą ofertę do możliwości finansowych rodziny, więcej informacji pod nr tel.603-687-410
Ceny usług cmentarnych są zależne od zakresu czynności, oraz miejsca pochówku.
Poniżej przedstawiamy wykaz prac cmentarnych.
- -Wykopanie grobu ziemnego (koszt około 800zł)
- -Otwarcie grobowca + tzw.”deklowanie” + zamykanie. (koszt około 600 zł)
- -wykonanie katakumby podwójnej lub pojedynczej z montażem, kwota zależna od lokalizacji.
- -Odnowienie liter na tablicy nagrobnej (koszt około 80zł)
Dla przykładu na Cmentarzu Komunalnym na Cedzynie w Kielcach cena 2300zł za grób ziemny pojedynczy cena z opłatą (tzw placowe) na 20 lat .
Katakumba pojedyncza na Cmentarzu Komunalnym na Cedzynie w Kielcach koszt około 3400zł jest to cena zawierająca opłate (tzw placowe) na 20 lat .
Jeżeli grobowiec istnieje pobierana jest opłata za prowadzenie robót na cmenarzu .
Wysokość zasiłku pogrzebowego z Z.U.S. lub K.R.U.S. wynosi 4000zł
Pochówek na cmentarzu zarządzanym przez inny zakład pogrzebowy, lub zakład usług komunalnych
Zarządcy Cmentarzy , którzy mają wyłączność na wykonywanie prac cmentarnych związanych z pochówkiem (kopanie grobów, otwieranie, zamykanie, istniejących grobowców),nie mogą zabronić, ani utrudniać innym zakładom wykonanie usługi pogrzebowej związanej z pochówkiem na terenie cmentarza.
Działania niezgodne z zasadami współżycia społecznego (np.pobieranie dodatkowych opłat za to, że inny zakład wykonuje uslugę) , winny być zgłaszane do UOKiK. W tym przypadku tak samo jak w innych, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do krewnych zmarłej osoby.